سیاستمداران آلمان اقدام برلین علیه آنکارا را ناکافی دانستند

به گزارش وبلاگ آقا ایرج، ایرنا نوشت: شماری از سیاستمداران مخالف دولت در آلمان اقدام دولت این کشور در محدود کردن صادرات سلاح به ترکیه را دیرهنگام و ناکافی دانستند.

سیاستمداران آلمان اقدام برلین علیه آنکارا را ناکافی دانستند

تارنمای شبکه اول تلویزیون آلمان (تاگس شو) روز یکشنبه با اعلام این خبر نوشت: هایکو ماس وزیر خارجه روز گذشته به بیلد آم زونتاگ گفت که دولت آلمان در پاسخ به حمله نظامی ترکیه به سوریه میخواهد دیگر برای صادرات تسلیحاتی که امکان استفاده در این حمله از سوی ترکیه را دارد، مجوزی ندهد.

در همین ارتباط سویم داغ دلن معاون رئیس فراکسیون چپ ها در مجلس آلمان با بی نتیجه دانستن این تصمیم گفت که در این صورت ترکیه می تواند طبق قراردادهایی که در سال های اخیر امضا شده، تمام تسلیحات مورد احتیاج خود را بدون هیچ مسئله ای دریافت کند.

این در حالی است که طی سال های اخیر آلمان تجهیزاتی را به ترکیه صادر نموده که امکان استفاده از آن ها از سوی این کشور در حمله به سوریه وجود دارد. بنابر اعلام دولت آلمان ارزش تجهیزات نظامی و تسلیحاتی که آلمان در سال 2018 به ترکیه صادر نموده بالغ بر 242.8 میلیون یورو معادل یک سوم کل صادرات نظامی این کشور بوده است.

همچنین گونتر زویفرت کارشناس بنیاد علم و سیاست آلمان با انتقاد از اقدام ناکافی اتحادیه اروپا در قبال ترکیه تاکید نمود که بروکسل باید در این مورد که آنکارا مفاد توافقنامه حقوق بشر کپنهاگ را نقض نموده است، به اجماع برسد.

به گفته وی سیاست ترکیه نه تنها در خصوص سوریه بلکه در قبال اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه دریای مدیترانه خشن تر شده و کوشش ها با وجود نگاه داشتن ترکیه در میز مذاکرات پیوستن به اروپا و جلوگیری از سیاست ملی گرایانه اردوغان، بی نتیجه بوده است.

پیش از این حزب سبزهای آلمان خواهان توقف موقت فروش جنگ افزارهای آلمانی به ترکیه شده بود. اکنون این اتفاق ظاهرا افتاده و برلین صادرات تجهیزات نظامی به آنکارا را محدود نموده است.

آمریکا که پیش از شروع عملیات نظامی در شمال سوریه مخالفت جدی با آن ننموده بود اکنون صریحا به آنکارا هشدار داده که در صورت عدم توقف این عملیات اقتصاد ترکیه را مکوششی خواهد نمود. تهدیدهای واشنگتن از روز آدینه و پس از هدف قرار دریافت نظامیان آمریکایی توسط توپخانه ارتش ترکیه در حومه شهر کوبانی شدت گرفته است.

از سوی دیگر مجلس سوئد از دولت این کشور خواسته در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا که روز دوشنبه برگزار می گردد پیشنهاد تحریم تسلیحاتی ترکیه را مطرح کند. فرانسه نیز خبر داده که کشورهای اروپایی به زودی در خصوص این تحریم ها گفت وگو خواهند کرد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "سیاستمداران آلمان اقدام برلین علیه آنکارا را ناکافی دانستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاستمداران آلمان اقدام برلین علیه آنکارا را ناکافی دانستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید