توضیح فواد سنیوره لبنان درباره صرف 11 میلیارد دلار

به گزارش وبلاگ آقا ایرج، طبق آخرین گزارش ها معترضین در روزهای اخیر در شهرهای مختلف لبنان دست به تظاهرات زده اند.

توضیح فواد سنیوره لبنان درباره صرف 11 میلیارد دلار

به گزارش وبلاگ آقا ایرج، به نقل از روسیا الیوم در تازه ترین تحولات در رابطه با لبنان، تحصن دانشجویی و دانش آموزی مقابل وزارت آموزش عالی این کشور در منطقه انیسکو بیروت در روز پنجشنبه آغاز شد و معترضان در میان حضور گسترده نیروهای امنیتی، نیروهای ضد شورش و ارتش همه ورودی های این وزارتخانه و برخی راهها را بسته اند.آنها در محکومیت اوضاع مالی و معیشتی مخالفت خود را با بازگشت به تحصیل ابراز کرده اند.

تظاهرات دانشجویان لبنان سرتاسر مناطق این کشور از طرابلس، جبیل، البترون (شمال لبنان) تا المتن، کسروان، بعبدا، بعلبک، حاصبیا ، النبطیة، صیدا وصور (جنوب لبنان) و دیگر مناطق این کشور را در برگرفته است.

تحصن برابر شرکت برق، شرکت مخابراتی اوجیرو و نیز مقابل منزل فواد سنیوره نخست وزیر پیشین لبنان (2005-2009) و سردادن شعارهایی در محکومیت سیاست های او از جمله مصادیق شکل تازه تظاهرات اعتراض آمیز لبنانی ها است.

در همین ارتباط خبرگزاری رسمی لبنان روز جمعه بیان نمود، دانشجویان لبنانی برای اعتصاب سراسری دانشگاه ها در روز سه شنبه آینده فراخوان داده اند.

بر اساس این فراخوان قرار است تحصن های اعتراض آمیز برابر دانشگاه ها برگزار شود و سپس معترضان ساعت شش عصر روز سه شنبه برابر وزارت آموزش وپرورش تجمع کنند.

همچنین روز گذشته تعدادی از معترضان با در دست داشتن شمع مقابل شرکت برق در بیروت تجمع کردند و قرار است تحصن مشابه مقابل بندر بیروت نیز برگزار شود.

در این میان برخی منابع لبنانی از تکاپوی اعتراض آمیز دانشجویان تحت عنوان انتفاضه دانشجویان یاد می کنند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی درباره تظاهرات زنان در لبنان می نویسد: لبنان یکی از لیبرال ترین کشورهای منطقه به شمار می آید اما زنان آن علیه قوانین تبعیض آمیز و حکمرانی دادگاه ها و قوانین مذهبی در زندگی خود فریاد می زنند.

در کشوری که از ابتدای سال 2018 تا کنون 37 زن جان خود را به دلیل خشونت خانگی از دست داده اند، زنان معترض خواهان قوانین پیشگیرانه و ابزارهای اجرایی برای محافظت بیشتر و قانونی از زنان هستند. آنها همچنین خواهان ابزارهای قدرتمند برای اجرایی کردن مصوبه قانونی سال 2014 در جهت تنبیه متخلفان و عاملان ضرب و جرح علیه زنان شده اند.

آنها همچنین به جای آنچه که در دادگاه های قدیمی و مذهبی وجود دارد، خواهان عدالت ملی در ازدواج قانونی و حقوقی مانند حق طلاق و حضانت بچه ها هستند.

خبرگزاری فرانسه می افزاید: یکی دیگر از خواسته های زنان معترض لبنان اصلاح قانون شهروندی است. براساس قوانین لبنان حق تابعیت زنان لبنانی به فرزندان آنها منتقل نمی شود.

در طول تظاهرات یکشنبه هفته قبل معترضان روی یک بنر بزرگ با رنگ قرمز نوشتند: انقلاب ما فمینیستی است.

روی بنر دیگری این عبارات به چشم می خورد:من نمی توانم تابعیت را از مادرم بگیرم اما از انقلاب او دفاع می کنم. این عبارات به قانون سال 1925 اشاره دارد که فرزندان زنان لبنانی را از حقوق شهروندی مادر محروم می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بحبوحه تظاهرات میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز پنجشنبه با سعد حریری، نخست وزیر مکلف این کشور دیدار کرد.

در این راستا، دفتر ریاست جمهوری لبنان در بیانیه ای بیان نمود، عون و حریری اوضاع کلی کشور و تلاش ها برای تسریع در دستیابی به راه حلی برای وضعیت کنونی لبنان را بررسی کردند.

پیشتر حریری به جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان و دیگر چهره های سیاسی این کشور گفته بود که تمایلی برای بازگشت به سمت نخست وزیری ندارد. وی تنها لیستی از افراد را برای نخست وزیری لبنان ارائه کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی یک منبع نزدیک به وزیر خارجه لبنان بیان نمود، جریان آزاد ملی لبنان طرح جدی را درخصوص آمادگی جبران باسیل، وزیر خارجه این کشور برای عدم حضور در دولت آینده ارائه داده است.

در این میان نبیه بری همچنان بر نخست وزیری مجدد سعد حریری اصرار دارد و در همین ارتباط شبکه تلویزیونی ان. بی. ان لبنان امروز پنجشنبه به نقل از بری بیان نمود: کاملا بر نخست وزیری مجدد سعد حریری اصرار دارم؛ این اصرار برخاسته از منافع لبنان است و من منافع کشور را خواهانم.

استقبال جنبلاط و جعجع از گام های کنونی حریری

روزنامه الاخبار می نویسد: گام های کنونی حریری از سوی ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیالیست ترقیخواه و سمیر جعجع رهبر حزب نیروهای لبنانی بازخورد مثبتی داشته است.

روزنامه الجمهوریه نیز در همین ارتباط نوشت: حریری در جریان رایزنی با گروههای سیاسی، نام برخی افراد را برای نخست وزیری پیشنهاد کرده است که از چهره های سیاسی درجه اول و سرشناس به شمار نمی آیند؛ اقدامی که مورد قبول سایر طرف ها و به طور مشخص نبیه بری رئیس مجلس لبنان و حزب الله نیست و تیم ریاست جمهوری لبنان نیز تمایل دارد حریری به نخست وزیری بازشود.

نبیه بری، رئیس مجلس لبنان در این راستا تاکید کرد: وضعیت کنونی تاکیدی بر لزوم بازگشت سعد حریری، نخست وزیر مکلف است. شرایط کشور چه در سطح مالی و مالی و چه از منظر نگرانی های مردم رو به وخامت است اما با تشکیل دولت در اسرع وقت، رسیدگی به مسائل، خاموش کردن آتش بحران و پس از آن اجرای فوری اصلاحات مالی و مالی می توان به این وضعیت انتها داد، کشور زمان و امکانات زیاد برای اصلاح این راستا را از دست داده است.

در این میان برخی طرف ها و افرادی که با حریری در تماس بوده اند بیان نمودند، تصمیم او برای صرف نظر از بازگشت مجدد به نخست وزیری را می توان تلاش او برای فرار از مسئولیت و رها کردن این توپ آتشین برای سایر گروهها دانست.

انتشار جزئیاتی از دیدار سعد حریری با هیئت حزب الله لبنان

روزنامه اللواء لبنان نوشت: حسین الخلیل، معاون سیاسی دبیرکل حزب الله لبنان طی دیدار با سعد حریری، نخست وزیر مکلف لبنان به او گفت که حزب الله از تشکیل دولتی با 18 وزیر به صورت زیر موافق است: چهار وزیر سنی، چهار وزیر شیعه، یک دروزی و 9 مسیحی که این 9 وزیر مسیحی به این صورت باشد: چهار مسیحی مارونی، دو ارتدکس،یک کاتولیک، یک ارمنی و یک نفر هم کننده جنبش مردمی.

این روزنامه نوشت که حزب الله مانعی نمی بیند که دولت جدید از وزرای تکنوکرات تشکیل شود.

دعوت حزب الله لبنان از معترضان برای تشکیل کمیته مرکزی

به گزارش سایت اینترنتی النشره، نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان از معترضان خواست تا کمیته ای مرکزی به نام جنبش مردمی را تشکیل و خواسته های خود و حد و مرز آن را مشخص کرده و نگذارند دست هایی پشت پرده، این تظاهرات را از راستا خود منحرف کنند. وی تاکید کرد: اگر کمیته مرکزی مشخص شود کسی نمی تواند پنهانی بر روی تظاهرات سرمایه گذاری کند اما اگر بدون رهبری واضح بابرنامه کاری و مواضع مشخص باقی بماند کسانی که روی این تظاهرات ها سرمایه گذاری می کنند مخفی می مانند و راستا تظاهرات را به هر سمتی که می خواهند می کشانند.

وی همچنین توضیح داد:ما خواسته های مردمی را قبول داریم. ما بخشی از این جنبش مردمی با اهداف اجتماعی و مالی آن هستیم اما باید توجه کرد سارقان جنبش مردمی، سفارت آمریکا و برخی از احزاب طایفه گرایی هستند که می خواهند جنبش مردمی را به راستا دیگری بکشانند. ما دیدیم که راستاها بسته شد.

در همین حال سید هاشم صفی الدین رئیس شواری اجرایی حزب الله طی گفت و گویی با ایرنا توضیح داد: در این شرایط تنها گزینه ای که برای آمریکا باقی مانده است، جنگ نرم با استفاده از سلطه بر امپراتوری های رسانه ای در دنیا است و شاهدیم که با استفاده از آن سودای ضربه زدن به لبنان، ایران، عراق و محور مقاومت را در سر دارد. وی افزود: آنچه در عراق و لبنان جریان دارد از دو نظر بسیار به یکدیگر شبیه است اول نیازهای معیشتی و فشارهای موجود بر مردم که آنان را به سمت انفجار برد و دوم ورود آمریکا به اعتراضات مردمی به منظور تحریک تظاهرات و سمت و سوی دادن به آن در جهت مورد نظر خود؛ بنابراین ورود آمریکا به اعتراضات مردمی در عراق و لبنان برنامه ریزی شده و هدفمند است و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارسی نیز آماده تامین مالی برنامه ها و پروژه های آمریکا در این خصوص هستند.

احضار نخست وزیر پیشین به دادگاه

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستان کل دارایی در لبنان فؤاد السنیوره، نخست وزیر پیشین لبنان را برای توضیح درباره صرف 11 میلیارد دلار طی دوره نخست وزیری اش احضار کرد.

دفتر السنیوره نیز در بیانیه ای بیان نمود که کل این مبلغ در راه های مآغاز صرف شده است.این اولین باری است که یک نخست وزیر سابق در لبنان آن هم در چنین پرونده ای احضار می شود.

لازم به ذکر است که این اقدام بعد از آن صورت گرفت که لبنان طی روزهای اخیر شاهد اعتراضات علیه طبقه سیاسی است و این اعتراضات همچنان ادامه دارد.

مخالفان السنیوره می گویند که اسناد مربوط به 11 میلیارد دلار از اموال دولت که طی این دوره صرف شده وجود ندارند. اما دفتر السنیوره در بیانیه ای اعلام کرده که وی به دادستان کل دارایی اعلام کرده که چگونه این اموال صرف شده است. لازم به ذکر است که میشل عون، رئیس جمهور لبنان چند روز قبل از ارجاع پرونده تعدادی از مسئولان به دستگاه قضایی به اتهام فساد خبر داده بود.

وعده میشل عون برای اصلاح قوانین در مجلس

به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، میشل عون رئیس جمهور لبنان بیان نمود که مجلس این کشور به زودی بررسی قوانین اصلاحات در زمینه های مختلف را آغاز خواهد کرد. وی توضیح داد: تلاش خواهد شد بسته اصلاحات مالی دولت مستعفی اجرایی شود.

کاهش 50 درصدی حقوق وزیران و کنندگان مجلس، لغو محرمانه بودن حساب های بانکی مسئولان و خودداری از اعمال مالیات های جدید در بودجه 2020 از جمله بندهای طرح اصلاحات مالی سعد حریری است.

واکنش تازه فرانسه، آمریکا و روسیه به تحولات لبنان

به گزارش روزنامه الجمهوریهوزارت امور خارجه فرانسه ضمن اعلام اعزام هیاتی به لبنان، تاکید کرده است: نمی توان در قبال تحولات جاری لبنان تماشاچی بود بلکه باید این وضعیت هرچه زودتر حل و فصل شود. به همین دلیل امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به زودی یک هیات به ریاست کریستف وارنو مدیر امور شمال آفریقا و خاورمیانه وزارت خارجه را راهی لبنان خواهد کرد، بر این اساس که اعلام کند پاریس نمی تواند در قبال آنچه در لبنان در جریان است، تماشاچی باشد بلکه باید در نزدیک کردن دیدگاه های گروه های مختلف لبنانی نقش داشته و رایزنی های کنونی را تسهیل کند تا نهادهای قانونی این کشور نقش طبیعی و معمول خود را بازیابند.

در سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله جویانه درباره اوضاع داخلی در عراق و لبنان گفت: باید به مردم عراق و لبنان در تحقق خواسته هایشان کمک کنیم.

این موضع گیری پمپئو با واکنش سمیر جعجع روبرو شد. به گزارش سایت اینترنتی النشره، جعجع، رئیس حزب القوات اللبنانیه لبنان در اظهاراتی از طریق شبکه های اجتماعی خطاب به مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت: ما از شما تشکر می کنیم اما مردم لبنان برای خروج از بحران معیشتی، اجتماعی و مالی خود نیازی به کمک ندارند.

به نوشته روزنامه الیوم السابع، الیزابت ریچارد، سفیر آمریکا در بیروت نیز با الیاس بوصعب، وزیر دفاع لبنان دیدار و گفت وگو کرد. ریچارد در این دیدار گفت که واشنگتن همچنان به حمایت و کمک به ارتش لبنان ادامه می دهد.

به نوشته وبگاه النشره، معاون وزیر خارجه روسیه در دیدار با یک مقام لبنانی گفت که مسائل لبنان صرفا باید به دست لبنانی ها حل و فصل شود. میخائیل بوگدانوف معاون وزیر خارجه روسیه و کننده ویژه پوتین در جنوب غرب آسیا و آفریقا در دیدار با شوقی بو نصار سفیر لبنان در مسکو گفت که موضع همیشگی روسیه در قبال لبنان، حمایت از یکپارچگی و حاکمیت لبنان به عنوان کشور دوست بوده است و نباید به هیچ عنوان اجازه دخالت خارجی در امور لبنان را داد.

علل و پیامدهای اعتراض ها در لبنان

تارنمای مرکز پژوهش های العربی در گزارشی درباره ناآرامی های لبنان می نویسد: بی ثباتی های منطقه باعث شده است که لبنان نتواند با سوریه، عراق، اردن و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مبادلات تجاری انجام دهد. این موضوع سبب رکود مالی و آشکار شدن مسائل ساختاری در اقتصاد لبنان و سیاست مالی این کشور شده است. بدهکاری عمومی این کشور اکنون حدود 85 میلیارد دلار است. ناتوانی دولت در تامین خدمات اساسی مثل برق، آب آشامیدنی و وسائل نقلیه عمومی و نیز جمع آوری زباله در کنار دیگر مطالبات مردم اوضاع را وخیم تر کرده است. شکاف طبقاتی یکی از برجسته ترین دلایل اعتراض های مردم لبنان است و مردم این موضوع را در تظاهرات خود اعلام کرده اند.

وسیم بزی تحلیل گر مسائل سیاسی در شبکه الجزیره قطر نیز گفت: بحران مالی که لبنان از آن رنج می برد بحرانی عمیق است. این بحران در نتیجه سیاست های مالی نادرست دولت هایی که از سال 1992 قدرت را در این کشور به دست گرفته اند به وجود آمده است. تلاش ها برای متهم کردن میشل عون در این زمینه و معرفی او به عنوان مسوول بحران مالی ظلم است.

روزنامه المصری الیوم، به نقل از نضال السبع تحلیلگر مسائل سیاسی لبنان نیز می نویسد: این نگرانی وجود دارد که تظاهرکنندگان سقف مطالبات خود را بالا ببرند و خواهان کنار رفتن رئیس جمهوری شوند. این موضوع می تواند سبب خلاء حاکمیتی در لبنان شود. خلاء حاکمیتی می تواند کشور را به سوی آشوب پیش ببرد. با وجود دولت می توان دست به اصلاحات مالی و انتخابات زد، اما نبود دولت اجرای اصلاحات و نظارت بر انتخابات را با تردیدهایی همراه خواهد کرد.

روزنامه الوطن مصر نیز می نویسد: اوضاع منطقه ای در ادامه تظاهرات نقش دارد و برخی کنشگران از طریق عوامل و نیروهای خود در این زمینه تاثیرگذار هستند. ادامه تظاهرات، بستن راه ها و ناآرامی ها در لبنان نتایج مصیبت باری به دنبال خواهد داشت. مشکل بزرگ کنونی خلاء سیاسی است. ناتوانی در تشکیل دولت در سایه ادامه تظاهرات مردم وضعیت را بدتر خواهد کرد. این گزارش می افزاید: به دلیل بی اعتمادی میان شهروندان و نظام، جریان های سیاسی روند روبه رشدی خواهد گرفت. این موضوع سبب خواهد شد تظاهرکنندگان برای طرح مطالبات خود جدی تر باشند.

روزنامه الکترونیکی رای الیوم می نویسد: برخی تلاش می کنند لبنان را از داخل منفجر سازند تا بتوانند آنچه را از راه نظامی نتوانسته اند به آن دست یابند با این طریق به دست آورند و حزب الله را خلع سلاح کرده و هدف قرار دهند. برخی طرف های خارجی در داخل لبنان با همه ابزارهای خود در حال تحریک مردمند. این افراد با پاشیدن بذر فتنه میان مردم با زیرکی و با شیوه های نرم خود را در میان تظاهرات کنندگان وارد کرده اند. این افراد در آغاز در حال توزیع غذا و مطبوعات بودند و در ادامه به توزیع سلاح دست می زنند. در این زمینه باید هشیار بود. درک مطالبات مآغاز مردمی و برآوردن درخواست ها می تواند فتنه گران را در این زمینه ناکام گذارد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "توضیح فواد سنیوره لبنان درباره صرف 11 میلیارد دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح فواد سنیوره لبنان درباره صرف 11 میلیارد دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید